Pan prof. dr hab.

Andrzej Dworak

W dniu 10 lutego 2021 r. zmarł Pan prof. dr hab. Andrzej DWORAK, wybitny naukowiec, niestrudzony organizator i wychowawca wielu młodych chemików, prawy, serdeczny i niezwykle życzliwy człowiek.

Pan Andrzej Dworak urodził się w roku 1945 w Zabrzu. Ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie w 1969 r. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w 1980 r. a doktora habilitowanego na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej w 1998 r. Odbył zagraniczne staże naukowe  jako post-doc w USA u prof. Jima Harwooda oraz w Niemczech u prof. R.C. Schulza. Tytuł profesora nauk chemicznych z rąk Prezydenta RP uzyskał w 2006 r.

Zainteresowania naukowe Profesora, koncentrowały się na badaniach podstawowych z zakresu nauki o polimerach, w tym żyjących i kontrolowanych procesach polimeryzacji, syntezie i właściwościach polimerowych materiałów nanostrukturalnych, polimerów o nieliniowej architekturze (gwiazdy i układy rozgałęzione), a także polimerów wrażliwych na bodźce obejmujących materiały dla zastosowań medycznych. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 140 publikacji cytowanych ponad 3000 razy oraz kilka patentów.

Pan Andrzej Dworak od 1970 do 1989 roku był pracownikiem ówczesnego Instytutu Chemii Polimerów PAN w Zabrzu, a potem pracownikiem i dyrektorem Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach. Po połączeniu w 2007 r., z Jego inicjatywy, tej jednostki z Centrum Polimerów PAN w Zabrzu, pełnił do końca 2019 r. funkcję dyrektora utworzonego Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. W ciągu kilkunastu lat doprowadził do konsolidacji rozproszonej tematyki badawczej i rozwoju naukowego pracowników Centrum oraz, nie mniej ważnego, imponującego rozwoju infrastruktury tej jednostki. Pod Jego kierownictwem Centrum stało się wiodącą chemiczną placówką Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2000 do 2012 prof. Andrzej Dworak był równolegle pracownikiem Instytutu, a następnie Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego, zatrudnionym początkowo na stanowisku profesora uczelni, a od 2006 r., po uzyskaniu tytułu profesora nauk chemicznych, na stanowisku profesora zwyczajnego. Wielu rocznikom studentów uczelni opolskiej przekazywał wiedzę z zakresu chemii polimerów i materiałów polimerowych o zdefiniowanej, nieliniowej architekturze oraz tzw. smart materials. Był ceniony i lubiany przez studentów i współpracowników. Jako inicjator powołania Europejskiego Studium Doktoranckiego, umożliwił w nim udział także opolskim doktorantom. Włączał także współpracowników z Katedry Technologii Chemicznej i Chemii Polimerów w prace realizowane w ramach swoich licznych krajowych i międzynarodowych projektów naukowych. Efektem tych wspólnych prac były publikacje także afiliowane do Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

W zabrzańskim Centrum, ale także w opolskiej uczelni, wychował wiele pokoleń młodych chemików, z których wielu kontynuuje Jego pasję naukową. Tylko w Uniwersytecie Opolskim wypromował ok. 20 magistrów i kilku doktorów, a także był inicjatorem postępowań awansowych na stopień naukowy doktora habilitowanego i tytuł profesora kilkoro pracowników zabrzańskiego Centrum.

Prof. Andrzej Dworak wykazywał się także niezwykle bogatą działalnością organizacyjną poza jednostkami zatrudnienia. Był inicjatorem pierwszego w Polsce Europejskiego Studium Doktoranckiego pn. Nowoczesne materiały polimerowe. Jako wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, pełnił funkcje Przewodniczącego Gliwickiego Oddziału PTChem i Sekcji Polimerów PTChem, a we wrześniu 2016 r. został wybrany do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego tej organizacji. Był Członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Członkiem Komitetu Chemii PAN oraz Rady Programowej czasopisma Polimery. Od 1995 r. pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Gliwickiego Seminarium Polimerowego, następnie podobnej konferencji w Opolu pod nazwą Polimery nad Odrą POLYOR2011, a od 2014 r. organizowanej, w cyklu dwuletnim, międzynarodowej konferencji Silesian Meeting on Polymer Materials o akronimie POLYMAT pod auspicjami Europejskiej Federacji Polimerów, której był członkiem jako przedstawiciel naszego kraju. Uznaniem pozycji naukowej profesora był w końcu wybór na  zagranicznego członka Bułgarskiej Akademii Nauk w 2017 r.

Pan Profesor Andrzej Dworak wykazywał się przez wiele lat niezwykłą energią, a przy tym pogodą ducha. Jego oddanie nauce i zaangażowanie w rozwój kadry naukowej oraz serdeczność i życzliwość pozostaną na długo w naszej pamięci.

Współpracownicy
z Katedry Technologii Chemicznej i Chemii Polimerów